Rozhovory

Prečo prijať pozvanie na Kvetný víkend? (rozhovor)

Sú ešte študentky, ale už im bola zverená úloha aktívne sa podieľať na príprave Kvetného víkendu 2020. Reč je o Marianke Cinkaničovej a Radke Bardzákovej, ktoré pravidelne prispievajú k formovaniu mládeže našej eparchie ako animátorky. Čo pre nich znamená animátorstvo, prečo sa preň rozhodli a aká je ich úloha v príprave Kvetného víkendu sa rozhodli zodpovedať exkluzívne pre web AÉTOS.

Čítanie na 9 minút.

Dievčatá vitajte. Vďaka, že ste si na nás našli čas. Skúste sa nám na úvod tak v skratke predstaviť.

Radka: Tak ja by som sa predstavila asi ako študentka, keďže budem v blízkej dobe maturovať, tak teda patrične študujem.

Marianka: Ja tiež, keďže som prváčka na vysokej, tak je to také hlavne o štúdiu.

Obidve ste animátorky v Košickej eparchii. Čo vás viedlo k tejto službe? Bol to nejaký zlomový bod alebo skúsenosť?

Marianka: Tak ako ja som chodila na Camp a na Bystrú od malého decka (smiech). A tak postupne ako sme chodili na tie Campy, prišla taká možnosť, to bol Camp 2016, že je možné zapísať sa na animátorskú školu, či nechceme ísť. No a my, že ta, že dobre, poďme (smiech).

Radka: Ja hlavne na základe skúseností z minulých rokov, keď som bola účastníčka, zažila som niečo brutálne prínosné. A aj potom, keď som už začala plniť to animátorské poslanie. No a každý rok mi to niečo dalo, a to ma vedie aj ďalej v tejto službe. Hlavne to, že ma to baví, napĺňa a že vidím výsledky. Baví ma, keď vidím výsledky našej práce, a to je podľa mňa na tom také motivujúce aj do ďalších rokov.

Tento rozhovor vzniká na animátorskej víkendovke, kde sa venujeme téme líderstva. Čo si myslíte, že je pre vás najdôležitejšie v animátorskej službe? Možno nejaká vlastnosť alebo niečo, o čo sa snažíte. Čo je podľa vás to najviac, čo môžete dať?

Marianka: Myslím, že je to úplne najviac obeta, aspoň pre mňa.

Radka: Pre mňa je to hlavne asi to, aby to animátora alebo lídra napĺňalo, aby ho bavilo, čo robí. Lebo ak ho to nebaví, ak sa v tom nevidí, tak potom tá práca nie je úplná, nevie to tak odovzdať tým mladým ľuďom. No a hlavne aby to teda robil s láskou ku každému, a samozrejme predovšetkým k Bohu.

Prejdime ku Kvetnému víkendu. Tento rok je v našej eparchii rokom výročia slzenia ikony Presvätej Bohorodičky v Klokočove. Čaká nás množstvo akcií, a to aj pre mladých. Myslíte si, že medzi nimi má Kvetný víkend svoje miesto?

Radka: Ja si myslím, že Kvetný víkend je vždy stavaný tak, aby oslovil mladého človeka, a to je najdôležitejšie. A preto si myslím, že Kvetný víkend naozaj patrí do toho celého programu, aj keď je nabitý, ale on v tom má také svoje osobitné miesto, ktoré je nezastupiteľné. Lebo takú akciu podľa mňa nikde inde nenájdete… Proste Kvetný víkend je stále raz za rok a je stále dobrý.

Môžete stručne a v krátkosti predstaviť, ako vyzerá taký Kvetný víkend, pre tých, ktorí si to nevedia predstaviť?

Marianka: Tak kvetný víkend je stretnutie mladých ľudí so svojimi pastiermi, teraz už dvoma vladykami. A také spoznávanie sa navzájom, stretnutie mladých, ktorí sa už poznajú z iných akcií (úsmev).

A čo je témou tohtoročného Kvetného víkendu, aby sme ju predstavili čitateľom? Aké je motto?

Marianka: Témou kvetného víkendu je „Mládenec, hovorím ti, vstaň!“ (Lk 7, 14) A naša eparchia si ešte vybrala taký podtitul tohto motta, a dodala k tomu „Potom ho vrátil jeho matke.“ (porov. Lk 7, 15).

Ešte predtým, než prejdeme konkrétne k vášmu tímu, sa vás chcem opýtať, na čo sa najviac tešíte z Kvetného víkendu?

Radka: No asi na výsledok (smiech), ale aj na tú cestu prípravy, lebo ono to má vždy niečo do seba, hoci je tam kopec stresu alebo vecí na vybavovanie. Ale ono to má vždy také svoje čaro. A potom, keď už to celé urobíme, mi chýba to také stretávanie sa a pripravovanie. A hlavne sa teším na náš tím. A spoluprácu.

Spomenuli ste váš tím, tak nám rovno povedzte, o aký tím sa jedná. A taktiež nám trochu priblížte, čo bude jeho úlohou.

Marianka: My sme líderky dramatického tímu. A našou úlohou je zostaviť scénky, ktoré sa budú realizovať počas Kvetného víkendu.

Radka: Tak. Našou úlohou je možno trošku stmeliť tých našich spolu… (smiech) animátorov alebo vystupujúcich alebo našich… ľudí, ktorých budeme mať v našom tíme. Aby sme sa čo najviac priblížili spoločne k tomu cieľu alebo k tej téme, ktorú sme dostali. No a budeme sa to hlavne snažiť robiť pod vedením otcov duchovných, aby sme správne pochopili, o čo tu vlastne celé ide.

Aký je to pocit šéfovať tímu? Prezradíme, že momentálne v ňom máte okolo 10 ľudí. Aký je to pocit pri toľkých ľuďoch byť ten vpredu, ten, ktorí musí rozhodnúť o smere, ten, ktorí musí niekedy urobiť to rozhodnutie, ktoré je potrebné?

Marianka: Je to zodpovednosť, veľká zodpovednosť.

Radka: Je. Dôležité je hlavne to, akých ľudí tam máme a ako s nimi pracujeme – spolu. Lebo hlavne oni robia to gro. A aj keď je na nás kladená nejaká zodpovednosť, čo aj cítime, myslím, že to zvládneme s pomocou otcov a aj našich ľudí v tíme. A sme na to dve, takžeee…

(smiech)

Marianka: To je super.

Radka: To je najlepšie.

Prezradíte nám nejakú pikošku, aby ste mladých navnadili?

Radka: To je ešte v procese výroby.

Marianka: Nepovieme (úsmev).

Takže neprezradíte nič?

Radka: Nie, nechajte sa prekvapiť. Herci nikdy neprezrádzajú svoje herecké tajomstvo.

Marianka: (smiech).

A čo by ste na záver odkázali ľuďom? Čo by ste im povedali, ak váhajú prísť na Kvetný víkend? Ako takú bodku na záver.

Radka: Tak hlavne aby prijali pozvanie, lebo jedna vec je o niečom počúvať, aké je to super, aké je to prínosné, ale ďalšia vec je prijať pozvanie a vziať si tú šancu, ktorá nám je daná. Čiže určite ak to niekoho čo i len trošku zaujme, tak ho čakáme. A budeme rady, keď príde na Kvetný víkend.

Marianka: Bude to zaujímavé a pekné. Tak príď.

Obohacujúce.

Marianka: Tak (úsmev).

Radka: Tak, tak. Požehnané.

A určite nech sa tešia aj na vás. Či?

Marianka: Veľmi.

Radka: Najviac.

(smiech)

Autor: Slavomír Gereg ml.
Foto: Juraj Gereg
Jazyková korektúra: Zuzana Horňáková

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *